Home / Genel / YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Manisa Emlak Müşavirleri Derneği ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, 5 Aralık’ta taşınmaz ticaret yönetmeliğinin son günü olduğunu belirterek, bu tarihe kadar Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi almayanların emlakçılık yapamayacağını yapanlara 25 bin lira ceza kesileceğini söyledi. Ayrıca birinci dereceden yani tapu sahibinin evini kiralayıp satabileceğini ikinci bir kişinin kiralıktır-satılıktır yazısını asamayacağını, astığı takdirde 10 bin lira ceza kesileceğini açıkladı. Manisa’da 400 emlakçının bulunduğunu, şuana kadar 160 kişinin yetki belgesini aldığını vurguladı.

Taşınmaz ticaret yönetmeliğinin 5 Haziran 2018’de yürürlüğe girdiğini ifade eden Başkan Akyüz, emlakçılığı daha profesyonel haline getirmek için bu yönetmeliğin çıkarıldığını söyledi. Yönetmelikte üç önemli ana konunun bulunduğunu belirten Akyüz, “Bundan sonra emlakçılık yapılabilmesi için mutlaka lise diploması, seviye 5 belgesi ve işyerinin de yapı kullanma ruhsatına göre 30 metrekare üzeri olması gerekiyor” dedi.  5 Haziran 2018 ila 5 Aralık 2019 tarihleri arasında 18 aylık bir geçiş süresinin olduğunu kaydeden Akyüz, “Bu ne anlama geliyor. Burada emlakçı eksikliğini gider, belgen yoksa belgeni al, işyerin yeterli değilse işyerini geliştir diyor. 5 Aralık 2109 son milat. Bundan sonra emlak dükkanı açmak isteyenler lise diplomamı olması lazım. Seviye 5 belgesi almak zorunda. Bunun yanında yönetmelik özelden alınan belgeleri geçersiz kılıyor. Bu emlakçıyı profesyonel bir emlakçı haline getirmek için ve emlakçıyı ayaklar altına alan bazı zihniyetler için çok önemli bir yönetmeliktir. Türkiye genelinde yaklaşık 22 emlak komisyonculuğu odasıyla çalışarak eksiklerini gediklerini, fazlalıklarını hepsini tartışarak bu yönetmeliğin çıkarılmasına önem verdik” diye konuştu.

SADECE BİRİNCİ DERECEDEN TAPU SAHİPLERİ SATIŞ YAPABİLECEK 

Yönetmelik ile yetki belgesi olmayan emlakçının kalmayacağına dikkat çeken Başkan Akyüz, “Yetki belgesi olmayan emlakçı işyerini kapatmak zorunda kalacak. Seviye 5 Belgesi Çalışma Bakanlığına bağlı, yetki belgesi de Ticaret Bakanlığına bağlıdır. Yetki belgesinin alınması için mutlaka seviye 5 belgesinin mutlaka alınması gerekiyor. 5 Aralık’tan sonra kişi sadece birinci elden tapu sahibi evini, işyerini ister kiraya verebilir, ister satabilir. Ancak bunun yanında birinci dereceden ikinci bir kişi olarak başkasının evini kiraya vermesi ve oraya yazı yazması kesinlikle yasak. Bunun cezası da 10 bin liradır. Tabi 5 Aralık’tan sonra yetki belgesini almamış, bütün yönetmeliğe aykırı harekette bulunmuş emlakçılara 25 bin liraya kadar ceza yazma yetkisi Ticaret Bakanlığı tarafından ve işyerini mühürleme, kapatma konusu olacak. Bu konuda her zaman üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Her hafta seviye 5 belgelendirme sınavlarımız var” dedi.

‘HALKIN DAHA BİLİNÇLİ OLMASI GERİYOR’

Halkın bilinçli olması gerektiğini kaydeden Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkımız işyerlerine girdiği zaman Ticaret Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış, belgelendirilmiş belgesini görmeden kesinlikle o dükkandan alışveriş yapmamalarını öneriyoruz. Her emlakçı bu yetki belgesini 5 Aralık’a kadar almak zorunda. Biz burada mesleği profesyonel emlakçı konumuna getirmek istiyoruz. Ayaklar altına alınmış bir mesleğin dışına çıkarmak istiyoruz. Halkımıza bu konuda çok büyük görevler düşüyor. Alışverişler işyerinde olması gerekiyor. Emlak bürosu haricinde kahvede, lokantada, pastanede veya yola yürüyerek güvenirliğini yitiren bu meslek bunda her türlü sahtekarlık, her türlü dolandırıcılık, her türlü uygunsuz hareketler olabilir. Yılların birikimin 1 dakikada heba etmemek için buna çok dikkat etmemiz lazım. Gayrimenkul alım satımlarını Ticaret Bakanlığını tarafından yetkilendirilmiş emlakçılarda yapmalıdırlar.”

MÜTEAHHİTLER YAPTIKLARI DAİRELERİ DOĞRUDAN SATAMAYACAKLAR

Müteahhitlerin bina yapacağını ancak satmak için bir emlak müşavirliğiyle sözleşme yapması gerektiğini vurgulayan Akyüz, müteahhit yaptığı binayı satamayacağını söyledi. Emlakçılık yapmak isteyenlerin 5 Aralık’a kadar belgelerini almaları gerektiğini aktaran Akyüz, ileride mağdur olmaması için buna çok önem verilmesi gerektiğini açıkladı. Akyüz, “Bundan sonra en önemli noktalardan bir tanesi yıllardır mücadele verdiğimiz, ayakçı tabir ettiğimiz çantacı, ayakta bu işi yapanlar için bu kanun belirleyici oldu. Biz ayakçılarla kesinlikle sonuna kadar mücadele ediyoruz. Hiç kimse bizi kandıramaz. Biz gerektiğinde gerekli çalışmayı yapıyoruz” dedi.

MANİSA HABERLERİ

31 TEMMUZ 2019[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]