Home / Genel / KONUT KREDİSİ FAİZLERİ CEP YAKINCA EMLAKÇILAR DA SİNEK AVLIYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ CEP YAKINCA EMLAKÇILAR DA SİNEK AVLIYOR

Konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle emlak sektörünün durgunluk yaşadığını söyleyen uzmanlar, daha önce konut satışlarında yapılan kampanyaları hatırlatarak, faiz oranlarını düşürecek konut kampanyası çağrısı yaptı.

Emlak sektöründe geçen mayıs ayı içinde uygulanan konut kampanyası sektörü  hareketlendiren, kampanyanın sona ermesi  ve konut kredisi faizlerinin yükselmesi emlakçıları da üzdü. Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, konut kampanyasının 3 ay daha devam etmesi için çağrı yaptı. Konut kampanyalarının piyasayı canlandırdığını, ancak şu an faizlerin çok fazla arttığını kaydeden Akyüz, “İnşaat sektörü lokomotif bir sektör. Konut kampanyasında bankalar faizleri yüzde 1’in altına düşürdü. İnşaat firmaları da yüzde 25’e varan indirimler yapmıştı. Bu kampanyalar sektörü biraz rahatlatmıştı. Ancak kampanyanın ardından faizler yükseldi. Bankaların ve inşaat firmalarının elini taşın altına koyarak sektörü yeniden hareketlendirmesini ve faizlerin yüzde 1’in altına düşürmesini bekliyoruz. Bu kampanyanın 3 ay daha devam etmesinden yanayız” dedi.

FAİZ ORANLARI YÜKSEK

Faiz oranlarındaki yüksekliğin piyasayı etkilediğini dile getiren Akyüz, “Faizlerin yükselmesiyle emlak sektörü kan ağlıyor. Faizlerin yüzde 1 ‘in altına düşmesi gerekiyor. Şu anda en düşük faiz oranı yüzde 1.27 ‘dir. Yüzde 1.27 faiz oranıyla tüketici ev almakta zorlanır, ödeme güçlüğü çeker. Bu faiz oranlarıyla konut almak çok büyük sıkıntı. Gelen müşteriler de faiz oranlarını görünce ev almaktan uzaklaşıyor “ diye konuştu.

DENGE GAZETESİ

13 TEMMUZ 2018  CUMA