Home / Genel / EMLAKÇILAR KAMPANYANIN DEVAMINI İSTİYOR

EMLAKÇILAR KAMPANYANIN DEVAMINI İSTİYOR

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, 30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyanın, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 daha devam etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, 30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Akyüz, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 daha devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Konut sektöründe aşırı derece bir stoklamanın bulunduğu ve bu stoklamayla ilgili gerek inşaat firmaları, gerekse bankaların faiz indirimiyle sektörde biraz hareketlilik sağladığını kaydeden Akyüz “ Tabi bu hareketlilikte piyasayı canlandırdı. Dolaysıyla inşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğunu her zaman söyleriz. Her sektörü hareketlendiren bir sektör olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu da hem stok halindeki inşaat sektöründeki erimeler söz konusu. Tabi burada ekonomiyi canlandırma adına devlete de faydası var. Diğer sektörlere de faydası var. Bankalar 1’in altında faiz uygulamalarına gitti. İnşaat firmaları da yüzde 20-25 indirime gitmesi, indirimler yapıldı. Bu kampanyalarda güzel verimlerin elde edildiğini söyleyebiliriz. Fakat Mayıs’tan sonra bu kampanya bitti. Faizlerde yükseldi. Bunlar birbirine bağlantılı. Burada enflasyonda yükseldi. Bu kampanyanın hiç olmazsa önümüzdeki dönemde yine bankalar elini taşın altına koyarak, inşaat firmaları elini taşın altına koyarak, onlarda yine kampanyaya katkı sağlayarak, indirim yaparak, bankaların faizlerini yüzde 1’in altına çekerek yeni piyasada bir canlılık olacağını düşünüyorum. Hiç olmazsa bu kampanyanın bir 3 ay daha olmasında yarar var. 3 aylık sürede piyasanın, ekonominin yeniden canlanacağını düşünüyoruz. Bu kampanyanın 3  daha devam etmesinden yanayız”dedi.

‘MANİSA’DA KONUT STOKU YOK’

Her ilin kendine göre bir konut stoku olduğunu ve bu konut stokunun Manisa’da çok fazla olmadığını belirten Akyüz şöyle devam etti “Çünkü neden Manisa’mızda yeteri kadar konut yapılacak alan yok. Manisa’mız farklı, İstanbul, Ankara illerimiz farklı bu konuda. Manisa’da imar sorunu olduğu için, 30 yıllık bir imarla, 89 yılında yapılan bir imarla hayat sürdürdüğü için Manisa’mızda fazla bir stokun olmadığını düşünebiliriz. Ama yine de konutta bir hayli kabarık liste söz konusu Manisa’mızda da var, kendine göre, kendi çapına göre Manisa’da da var. Dolaysıyla bu bir Manisa için değil, Türkiye için geçerli, Türkiye için daha önemli.  İşte bazı kampanyalar hem piyasayı canlandırır, piyasa canlandığı zaman esnaf canlanır ve sektörün önü açılmış olur. Şuanda faizlerin yükselmesiyle, bu tür kampanyaların bitmesiyle piyasa tabiri caizse kan ağlıyor deyimiyle piyasanın durgunluğu söz konusu. Hani diyoruz ya bu inşaat sektörü 440 civarında meslek alanını ilgilendiriyor her alanda. Bunun hareketlenmesi demek esnafın, o şehrin hareketlenmesi demek, piyasanın hareketlenmesi demek, sıcak para döngüsünün olması demek. Esnafın hareketlenmesi ve esnafın dar boğazdan kurtulması demek. Çünkü 4402 civarı meslek dalını ilgilendiriyor. Netice itibariyle bunun tekrar gözden geçirilip, yine bankalar elini taşın altına koyup faizleri 1’in altına düşürmek kaydıyla. Gerçi bunları kamu bankaları yaptı, diğer özel bankalar buna girmedi. Şuan en düşük faiz oranı 1,27’dir. 1,27 faiz oranıyla bunu tüketici ev alma ve ödeme zorluğu çeker.  Alması da mümkün değildir. Az bir nakit parası olan, yani yüzde 25-30 gibi bir nakit parası olan bir kişi banka kredisi kullanarak ev sorununu halledebiliyor. Ama faizlerle kimsenin bu yükün altından kalkacağına inanmıyorum.  1,27 ile konut almak çok sıkıntı diye düşünebiliriz.”

MANİSA MANŞET GAZETESİ

10 TEMMUZ 2018 SALI